Hogy miért pont disznótoros eszközökkel főzünk ma sört? Mondhatnám azt, hogy ez az otthoni eszközökkel sorozat. Volt már konyhai eszközökkel kis mennyiség, most a disznótoros üsttel nagy mennyiség jön. De valójában mióta megcsináltam a legelső - akkor még sűrítményből készült - sörömet, azóta szemezgetek édesapámék nagy abáló üstjével. Minden egyes disznótor után megfogadtam, hogy egyszer ki kéne próbálni mint sörfőző berendezést. Azután egyszer végre eljött a nagy nap.
Mai történetünk főszereplője
Ez a sör igazából nem nekem készült, hanem bátyámnak így az ő elvárása alapján alakult a recept is. Csináltunk már korábban jó komlós amerikai típusú sört. Most az volt a kérés, hogy valamivel könnyebben fogyasztható, jobban csúszó, kevésbé komlós sört csináljunk. Így egy amerikai cream ale stílus ihlette receptet sikerült összerakni. Ezt a stílust azért is éreztem ideillőnek, mert jó adag termény is figyel a szülői házban. A hazai földeken termelt gabona receptbe keverése ad az egészhez valami izgalmas helyi jelleget a sörhöz. A cream ale stílusnak pedig a segédanyagok (malátázatlan gabona) használata az egyik jellemzője.
Aba Ale recept
OG: 1,046, FG: 1,007, alk: 5%, IBU:18, SRM: 2
Hozzávalók 32 literhez
- pilzeni maláta 5kg, 72%
- carapils maláta 0,5kg 7%
- árpa dara 1,5kg 21%
Komlók
- Magnum 12g 60 perc
- Saaz 20g 30 perc
- Saaz 30g 0 perc
Élesztő: 2 csomag MJ Californian Lager
A főzést a legegyszerűbben akartuk elvégezni. Beszereztem külön erre a célra egy megfelelő lyukméretű 1,5mx1,5m-es függönydarabot. Valamint két darab 20l-es műanyag kannát is hazavittem a No chill-es hűtéshez. Az abáláshoz használt 50l-es zománcos üstöt jól kimostuk, hogy biztosan ne maradjon benne semmi zsír. Korábbi beszámolók alapján felkészültem rá, hogy a forralás közben a nagy felület miatt nagy lesz a párolgás. Ennek megfelelően nagyon sok vízzel készültem elkészíteni a sört.
Az üstházban a melegítés gázégővel történt. 42 liter vizet 71C-ra melegítettem. Ezután csipeszek segítségével rögzítettük a függönyt az üstben. Majd először a darált árpát kevertem be, hogy az árpa a picit magasabb hőmérsékleten jól csirizesedjen és a keményítő tartalma hozzáférhető legyen az enzimeknek. Ezután a roppantott maláta került az üstbe. A bekeverés végén nagyjából elértünk a megcélzott 68C-ot. Az üstöt keresztbe rakott lécek és törölközők segítségével letakartuk.
Tudományos igényességű vízmérés az előre bejelölt léccel
Maláta bekeverve
A cefrézés során a hőmérséklet meredeken zuhant a kinti hideg hőmérséklet következtében. Nem számítottam ilyen mértékű esésre. A melegítést egy darabig halogattam, mert féltem, hogy az üstház oldalához érő függöny esetleg megolvad a melegtől. Azután majd 10 C-os csökkenésnél csak begyújtottuk a gázégőt a legalacsonyabb fokozatra állítva. Folyamatos kevergetés közben a hőmérséklet emelkedett és visszaértünk a megcélzott 68C-ra. A függöny sem került veszélybe, az üstház teteje éppen hogy csak megmelegedett.
Rohamosan csökkenő hőmérséklet
A cefrézés kb 1 órán keresztül tartott. A cukrosodás jól haladt. Ezt refraktométerrel párszor ellenőriztem menet közben. Ezután kiemeltük a függönyt és a lángot a legmagasabb fokozatra állítva elkezdtük a forralást. A malátát egy vödörbe átemelve 2 alkalommal 6-6 liter 72C-os vízzel még átkavartuk és leszűrtük, kimosva ezekkel a maradék cukrot a malátából. Az így előállt máslólé is ment a forraló üstbe.
Ezt követően nem volt sok esemény. A komlókat a forrás elindulása után a megfelelő időben adagoltuk. A 0 perces komlót a két kannába egyenletesen elosztottuk és rámertük a 60 perces forralás végével egyenletesen elosztva a sörlevet. Az egész folyamat viszonylag jól haladt. Az idő jól telt, néhány barátunkkal beszélgettünk, söröztünk a kemencében kenyérlángost sütöttünk.
Közben volt időnk kenyérlángost sütni a kemencében.
Kannába töltés
Másnap a lehűlt sörlevet a kannából a kimosott és fertőtlenített erjesztőkbe fejtettük át. Beélesztőztük és kezdődhetett az erjesztés a ház egy hűvösebb pontján. Ezután egy kicsit lassabban haladtak a dolgok. Párszor rákérdeztem, hogy hogy áll a sör és egyszer csak sikerült palackoznia bátyámnak. Ez a folyamat egyébként a minimál költségvetésű kalapácsos kupakolójával nem is egyszerű, de ha jól emlékszem most nem tört el egy üveget sem palackozás közben.
A tavaszi sörfőzés után valamikor nyáron alkalmam nyílt kóstolni az elkészült művet.
Kóstolási jegyzet: Világos szalma színű, enyhén opálos sör közepes habbal. Illatra visszafogott maláta, semleges enyhén fenolos. Meglepően keserű, jól csúszó száraz sör. A kissé fenolos (erre hiperérzékeny vagyok) íz enyhe erjesztési hibára utal. A sör nem lett teljesen tökéletes, de azért jól iható.
Módosítás: Legközelebb kicsit visszafogom a keserűséget. Talán inkább a 12 IBU-t fogom megcélozni. Ennél a vékony, száraz sörnél nem ellensúlyozza a test a keserűséget kellően.
Nem a recepten, hanem az erjesztésvezetésen csúszott el valami. Talán túl sokáig volt az erjesztőben vagy talán nem volt az erjesztő mosása/fertőtlenítése elég gondos. A főzés egyszerű volt és egy jó emlék marad. Aki az ismerősénél családjánál hozzáfér egy hasonló üstházhoz. Bátran belevághat egy sörfőzésbe vele. A fent leírt recept és eljárás jól iható sört eredményez. Egy vidéki háztartásban szinte minden eszköz megvan hozzá vagy könnyen beszerezhető.
Aki először olvas sörfőzős receptet ajánlom a BIAB és a konyhai eszközös sörfőzés bejegyzéseket, ott jobban elmagyarázom mi miért történik.