Az előző posztban élesztőt szaporítottunk. Saját szaporítású, esetleg mosott élesztő esetében mindig felmerül, hogy mennyi is van pontosan? Elegendő lesz a sörhöz? Beleöntsem az egészet vagy a fele/harmada elég lesz.
A mennyi is kell kérdésre elég jó válaszokat lehet adni különböző számoló oldalakkal. Angol nyelvű oldalakon legtöbbször Jamil Zainasheff oldalán lévő kalkulátort szokták ajánlani. A mértékegység problémák miatt én inkább a brewesfriend kalkulátorát szoktam használni.
Vegyünk egy példát. Mondjuk 15 liter sört főzök, amit saját szaporítású élesztővel akarok beoltani. Mennyi élesztőre van ehhez szükségem? A kalkulátor szerint olyan 100-140 milliárd élesztősejtre.
A mennyi is van kérdéshez értünk. A mosott élesztő sejtszám saccolásához általában mindenki ugyanarra a forrásra hivatkozik. Ez pedig egy nagyszerű cikk a Wyeast-től. A cikk alapján arra jutottam, hogy a sűrű leülepedett élesztő milliliterenként 2-2,5 milliárd sejtet tartalmaz. Tehát meg kell mérni a leülepedett élesztő mennyiségét.
Egy egyszerű módszert használtam a mennyiség meghatározásához. Bejelöltem az élesztőszintet az edényen. A képen a piros körrel jelölt részen. Az élesztő kiöntése után felöntöttem vízzel a vonalig. Rátettem a mérlegre, lenulláztam, kiöntöttem a vizet és visszamértem az edényt. A mérleg -40g-ot mutatott, azaz 40 ml vizet öntöttem ki. Tehát összesen 40ml élesztő ülepedett le az edény aljára. Az előzőek alapján (beszorozva 2-2,5-tel) ez 80-100 milliárd élesztősejtet jelent. Ez engem tökéletesen megnyugtat különösen, ha hozzávesszük, hogy nem ülepedett le minden élesztő és nagyon egészséges aktív élesztőkről van szó. Tehát a kínálat találkozik az igényekkel.
Egy kis megjegyzés az egészhez. Ezek a módszerek csak saccolásra jók. A pontos élesztőszám megállapításához mikroszkópra lenne szükség. Az élesztősejtek mérete például törzsenként változik. A mosott élesztő kevésbé van jó kondiban. Az élesztő korától függően kicsit többet szoktam felhasználni. Általában igaz, hogy egy átlagos sörből mosott élesztőmennyiség 3-4 másik átlagos sűrűségű sör beoltására elegendő. Idősebb élesztő esetén pedig starter készítése ajánlott.
Végezetül a számolt élesztőszámtól szándékosan is eltérhetünk. Az alacsonyabb élesztőszám azaz az aluloltás például észteresebb sört eredményez. Sokan alkalmazzák az aluloltást ezért például búzasöröknél. A túloltás pedig jól leerjedt kevésbé észteres sört eredményez.
Írnál cikket vagy üzennél magánban. Itt megteheted.
Hozzászólnál, vitatkoznál, kérdeznél? Bátran tedd meg a kommentben.