Most hogy az előző cikkben bemutattuk, hogy nyugodtan kihagyhatjuk a sör hűtését. Eszembe jutott, hogy vannak jó kis fényképeim hogyan építsünk magunknak réz hőcserélő spirált a sör hűtéséhez. Mindkét eljárással lehet sört főzni. Nem baj ha több eszköz is van a fegyvertárunkban.
Angolul "immersion chiller" néven tudunk rákeresni. Az angol neve arra utal, hogy a sörlébe belemerítve tudjuk használni a rézspirálunkat. A hűtés folyamán hideg vizet keringtetve benne. Ez a legelterjedtebb módja sör házi hűtésnek.
Első tesztelés
- Gyors. 20-30 perc alatt lehűti a 100C-os sörlevet a szokásos 20C körüli élesztő beoltási hőmérsékletre.
- Könnyű takarítani. Használat után lemossuk. A következő használatnál pedig csak belemerítjük a forró sörlébe a forralás utolsó 5-10 percében. A forró lé elvégzi a külső fertőtlenítést.
- Relatív olcsó. 10e Ft körül összerakhatunk magunknak egyet. Nagyjából ugyanennyiért már készen is kaphatunk kisebb méretűeket. Egy lemezes hőcserélő ára ennek a többszöröse lehet.
Hogyan készítsünk egyet?
Meglepően gyorsan sikerült az első rézhűtőmet elkészítenem. Az anyagokat egyetlen szerelvény boltban vettem meg.
Alkatrészek:
- 6m 12mm-es lágy rézcső
- 5 darab bilincs
- 2 méter szilikon cső
- 1 zuhanycsapra illő csatlakozó
A legelterjedtebb hűtőspirál megvalósításoknál egy tekercset hasztnálnak. Én egy olyan megoldást követtem, ahol két spirál vesz részt a hűtésben. Ez a bordakosár design. Így talán egyenletesebben kitölti a cső a hűtendő folyadékot. Akármelyik megoldást válasszuk az alkatrészek és az elkészítési eljárás nagyjából ugyanaz. Egy 14cm-es uborkás üveget használtam a cső feltekeréséhez. Mégpedig úgy hogy a csövet hozzáfogtam az üveghez és vele együtt tekertem. Közben a cső maradék részére ráléptem. A meneteket szorosan egymás mellé a legegyszerűbb feltekerni. Ezt később szét lehet a megfelelő méretre nyújtani.
A csövet egy bizonyos ívnél jobban nem könnyű hajlítani. Ilyenkor hajlamos megtörni. Bánjunk vele óvatosan.
Tekerés
Végső forma
A csatlakozások
Használat közben
A csövet és a csatlakozót a zuhanyra bilincsekkel erősítettem fel. A cső annyival vastagabb volt, hogy a biztonság kedvéért két két bilincset használtam a rézcsőhöz csatlakoztatásnál. Azóta volt már kisebb csöpögés, de tovább húzva a bilincset ez megállítható volt.
Tapasztalat
A hűtést a fürdőkádban végzem. A csövet a zuhanycsapra csatlakoztatom. Nekem az vált be legjobban, hogy a sört kívülről egy magas lavórba állítom. Amikor már a hűtőspirálból kifolyó víz hőmérséklete nem olyan meleg (1-2 perc), a kifolyó cső végét a lavórba rakom. Így a lavórban lévő víz is folyamatosan hűl és áramlik a fazék körül.
A spirállal már 10-20 sört lehűtöttünk. Elég gyorsan kezd el hűteni. Az első 10 percben 25C körülre leviszi a hőmérsékletet. De további 15 perc és mozgatás szükséges ahhoz, hogy 18C körüli célhőmérsékletet elérjem. A hűtőspirál folyamatos mozgatása nagyon felgyorsítja a hűtést.
Szempontok saját hűtőspirál tervezésénél
- Az átmérő növelése növeli az áteresztő képességet és a max. hűtési kapacitást. Azaz ha vastagabb a cső, akkor több vizet tudunk átengedni rajta.
- Az áteresztő képességet a hűtőhöz csatlakoztatott csövek hossza és átmérője is befolyásolja.
- Lehetőleg csak lágy rézcsövet használjunk.
- A kisebb átmérőjű cső olcsóbb. Két cső hűtőkapacitását legjobban talán az összfelületük méretével lehet összehasonlítani. Ahol én vettem ott a 10-es csőből olcsóbban jött volna ki ugyanaz a felület. A nagyobb áteresztő képesség miatt választottam a nagyobb átmérőjű csövet. Nálam elég jó a nyomás, ezért a kisebb átmérőjű cső is jól működhet.
Jó barkácsolást.